Aşağıda sık karşılaşılan sorular ve cevapları sunulmuştur. Lütfen bu faydalı bilgileri siparişten önce dikkatle okuyunuz.


S: Ara sınav, yıl sonu ve bütünleme sorularından hangilerini sipariş etmeliyim?
C: Ara sınavlar ile yıl sonu sınavlarını birlikte sipariş edin. Daha sonra eğer bütünlemeye kaldığınız dersler olursa sadece o derslerin bütünleme sorularını sipariş edebilirsiniz.


S: Telefonla sipariş verebilir miyim?
C: Evet, ancak internet üzerinden form doldurularak verilmiş bir sipariş, siparişin içeriğinin doğruluğu ve adres bilgilerinin hatasız olması açısından daha önemlidir. Telefonla alınan bir siparişte hatalar oluşabilir, hatadan dolayı siparişiniz elinize geç ulaşabilir. Lütfen online sipariş vermeyi deneyin. Başaramazsanız her bizi telefonla arayarak ta sipariş verebilirsiniz.


S: Birden fazla kişi için sipariş vermek istiyorum. Ne yapmalıyım?
C: Siparişinizi telefon ile veriniz.


S: Bugün sipariş verdim, elime ne zaman ulaşır?
C: Siparişi mesai saatleri içerisinde verdiyseniz aynı gün kargoya verilecektir. Eğer siparişiniz elinize 3-4 gün içinde ulaşmazsa bizi arayın kargo takibini yapalım.


 

S: Ara Sınav, Yıl Sonu, Bütünleme ne demek?
C: Ara sınav (vize de denir) ilk gireceğiniz sınavın adıdır. Genellikle bu sınavda ünitelerin % 60′ından mesul olursunuz. Yıl sonu sınavı (final de denir) sene sonu sınavıdır. Finalde tüm ünitelerden mesulsünüz. Eğer Yıl sonu sınavından başarısız olursanız sadece başarısız olduğunuz derslerden Bütünleme sınavına girersiniz.


S: Vize (ara sınav ve Final Sınavı (yıl sonu) geçme notuna ne kadar etki eder?
C: Vize sınavının % 30′u ile Final Sınavının % 70′i toplanır. 50′yi geçerse geçersiniz, geçmezse bütünlemeye girersiniz.


S: Muaf olunan dersler var mı?
C: Açık öğretime başka bir önlisans veya lisans programından herhangi bir şekilde geçiş yaptıysanız orada gördüğünüz derslerden açıköğretimde muaf olursunuz. Bu dersler genellikle ortak derslerdir. Yabancı Dil, Türk Dili, İnkılap Tarihi, Temel Bilgi Teknolojileri gibi dersleri daha önce görmüşseniz bu derslerden muaf olursunuz.


S: Gönderilen soruların cevap anahtarları var mı?
C: Evet, cevap anahtarları var. Gönderilen sorular kitapçık halindedir. Ve her dersin cevap anahtarı kendi kitapçığının sonuna iliştirilmiştir.


S: Ders kodu, kitapçık kodu ne demek?
C: Ders kodu, AÖF’nin derslerinize verdiği bir koddur. Kitapçık kodu ise sınava gireceğiniz kitapçıklara verilen koddur. Cevap anahtarlarında bazen ders kodu bazen kitapçık kodu yazmaktadır. Ancak kitapçıkların sonuna eklenmiş cevap anahtarları için ders kodlarına veya kitapçık kodlarına bakmanıza gerek yok. Zaten doğru cevap anahtarları kitaçıkların sonuna iliştirilmiştir.


S: Kitapçıkların doğruluğundan emin olabilir miyim?
C: Elbette. Dizgi esnasında oluşmuş olabilecek yazım hataları dışında bunlar geçmiş yıllarda çıkmış sorulardır. Emin olabilirsiniz.


S: Sorular neye göre ayrılmış?
C: Ara sınav, yıl sonu ve bütünleme kitapçıkları yıllara göre ayrılarak tasniflenmiştir.


S: Kendi bölümüme ait dersleri bulamıyorum?
C: Bazı bölümlere ait çıkmış sorular henüz yapım aşamasındadır. Bölümler listesini iyice inceleyin. Eğer kendinize ait bölümü bulamıyorsanız sizin bölüme ait sorular henüz hazırlanmamış demektir. Okul Öncesi öğretmenliği ve Bazı lisans tamamlama bölümleri henüz eklenmektedir. Eğer Dikey geçişle LİSANS TAMAMLAMA dersleri alıyorsanız HAZIRLIK bölümünü seçiniz.


S: Siparişimden farklı bir içerik geldi. Ne yapayım?
C: Oluşabilecek herhangi bir aksaklık halinde bizimle telefonla iletişime geçin. Hatalı kitapçıklar düzeltilip adresinize ücretsiz olarak yeniden gönderilecektir.


S: Kitapçıklar okunaklı mı?
C: Kitapçıklarınız dijital makinalarda hazırlanmaktadır. Gayet okunaklıdır ve büyük boydur.


S: Ya beklediğimden farklı bir ücret istenirse?
C: Nadiren de olsa Kargo firmasından veya bizden kaynaklanacak olan yazım hatasından dolayı sizden beklediğinizden farklı bir ücret istenirse, siparişinizi teslim almadan önce mutlaka bizi arayın. Bu durum kargo firması ile aramızda çözülecektir.


S: Kargo Saat Kaçta Gelir?
C: Kargolar genellikle mesai saatleri içerisinde Sabah Saat 10:00 ile akşam 17:00 arasında gelir. Eğer adresteyseniz paketinizi teslim eder. Adreste değilseniz not bırakarak gelip sizin kargo firmasından almanızı ister. Kargo aynı adrese ikinci defa gitmez.


 

S: Kargo Takip Numarası Ne işe yarar?
C: Kargo firmaları tarafından kargonuza özel verilen bir numaradır ve kargonuzun yerini internet üzerinden online takip etmenize yarar. İlgili kargo firmasının web sitesinden kargonuzun yerini görebilirsiniz.